4.8. Instalacja solarna do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania ogrzewania wody basenowej w budynku mieszkalnym w Otrębusach k/Warszawy

Zestaw solarny PE Solar 10K/BS500DSF/R2.70, zainstalowany w budynku mieszkalnym w podwarszawskich Otrębusach, przeznaczony jest do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania ogrzewania wody w całorocznym basenie kąpielowym (ok. 30 m3 wody). Instalacja powstała w marcu 2000 r. w trakcie budowy domu, co wpłynęło w znacznym stopniu na obniżenie kosztów montażu. Zestaw składa się z: 10 kolektorów słonecznych PE 200S, zbiornika solarnego cwu BS500DSF, zespołu pompowego, różnicowego regulatora temperatury i wymiennika basenowego B250. Instalacja pracuje wg schematu nr 7 na s. 81.

Kolektory słoneczne PE 200S K zostały zamontowane w dwóch równoległych bateriach po 5 kolektorów (łączonych szeregowo).

 

 
 
Fot. 20. Dwie baterie po 5 kolektorów zamontowane na dachu budynku
w Otrebusach.
  Fot. 21. Fragment kotłowni w Otrebusach. Po prawej - zbiornik solarny cwu BS500DSF.

 

Kolektory zamontowano na stelażu wykonanym ze stalowych profili zamkniętych, zamocowanych bezpośrednio nad powierzchnią dachu krytego blachodachówką (fot. 20). Zbiornik solarny z dwiema weżownicami o pojemności 500 l umieszczono w kotłowni obok gazowego kotła c.o. (fot. 21).

Rurociągi główne, wykonano z rur miedzianych ø28 i zaizolowano otuliną z wełny mineralnej (Flexorock). Do przepompowywania czynnika roboczego i zabezpieczenia ciśnieniowego instalacji solarnej wykorzystano zespół pompowy ZPZ25-60/3bar/70 z dodatkową pompą obiegową 25POr60C. System sterowany jest solarnym regulatorem typu R2, którego zadaniem jest stała kontrola temperatury cieczy w kolektorach i temperatury wody użytkowej w zbiorniku. Regulator kontroluje także temperaturę wody basenowej.

 

 
Fot. 22. Wymiennik
basenowy i automatyka sterująca w pomieszczeniu wymiennikowni w budynku mieszkalnym w Otrębusach.
Fot. 23. Basen kąpielowy w budynku mieszkalnym w Otrębusach.

 

Priorytetowym zadaniem kolektorów słonecznych jest ogrzewanie wody użytkowej. Po osiągnięciu żądanej temperatury cwu, regulator wyłącza pompę obiegową zapewniającą przepływ, ogrzanego w kolektorach, czynnika roboczego przez wężownicę w zbiorniku i włącza drugą pompę obiegową, wymuszającą przepływ czynnika przez basenowy wymiennik ciepła B250 (fot. 22). Wymiennik połączony jest szeregowo z drugim wymiennikiem basenowym, zasilanym z gazowego kotła c.o.

Kocioł c.o. automatycznie włącza się, gdy temperatura wody użytkowej w zbiorniku cwu lub wody w basenie jest zbyt niska, a instalacja solarna nie pracuje.

System solarny, ogrzewający wodę użytkową i wodę basenową przez cały rok, daje możliwość pełnego wykorzystania energii słonecznej pozyskanej przez kolektory. Basen kąpielowy jest idealnym odbiornikiem ciepła dla instalacji solarnej. Tak duża masa wody, z jaką mamy do czynienia w basenach kąpielowych (basen w Otrębusach mieści ok. 30 000 l), wymaga stałego dostarczania ciepła, aby utrzymać wymaganą temperaturę wody. Temperatura wody w basenie wynosi zazwyczaj od 24°C do 30°C. Im więcej wody w basenie, tym wieksza jest jego bezwładność cieplna, która, głównie w dzien, pozwala ogrzewać basen za pomocą kolektorów słonecznych.

Powrót do Strony Głównej